Our Staff

Lord Elgin Staff 2023-2024

Principal                                      Wendy MacInnis

Vice-Principal                             Lindsay Denomey

Administrative Secretary          Sasha Bailey

Charge Custodian                      Dave Heeney

Night Custodian                         Andrew Hill

 

Educational Assistant                Kim Hawkins

Educational Assistant                Marko Sesar

Educational Assistant                Eesha Khant

Educational Assistant                Anica Pasic

Educational Assistant                Ben Rossignoli

Educational Assistant                Angelica Baldinelli

Educational Assistant                Amanda Moore

 

Early Childhood Educator         Melissa Ashton

Early Childhood Educator         Sabina O’Shea

KDGN- A                                      Avery Wiggins

KDGN- B                                      Robert Shaw

KDGN- C                                      Taylor Stroop

 

1/2                                              Kimberley Kelley

2                                                  Sharon Dell

1/2                                              Janice Wieler

2/3                                              Emily Campbell

3                                                  Zahra Al-Hakim

3/4                                              Joseph Fraedrich

4                                                  Mark Godwin

4/5                                              Joel Melton

5/6                                              Leona Buck

6                                                  Stephanie Gain

7/8- A                                          Malcolm Brown

7/8- B                                          Stephanie Gibson

7/8- C                                          Farhiya Abdalle

 

ELL /LST                                       Mary-Anne Drocic

Outdoor Ed                                 Joanna Dubitsky

Gym Prep                                    Joshua Watson

Music                                          Roshana Ottley

French                                         Meghan Vertentes

 

LST                                               Carol Sawadski

LST- Empower/LLC/CIT              Sarah Iwasaki

LST- CLST-Primary                      Kim John

Reading Intervention,

Prep coverage

 

LST- Guidance                             Lindsay Denomey

Speech & Language                   Jill Beuremann

SWIS Worker                              Basma Aldirawi

School Support Counsellor       Jenna Sheriff

Attendance Counsellor             Icy Leung

Math Learning Facilitator         Julia Hall

Special Education Coordinator Leslie Smith

Noon Hour Supervisor              Julia Morallee

Noon Hour Supervisor              Manar Shbair

Noon Hour Supervisor              Nancy McCall-Wege

Noon Hour Supervisor              Sundas Rizwan

Noon Hour Supervisor              Nida Qamar

Contact(s)